مدرک فنی و حرفه ای : شناخت، مزایا و شرایط اخذ این مدرک

مدرک فنی و حرفه ای : شناخت، مزایا و شرایط اخذ این مدرک

ممکن است بارها نام سازمان فنی حرفه ای را شنیده باشید، ولی ندانید که مدرک فنی و حرفه ای چیست. در این مطلب هرآنچه لازم است در مورد مدارک فنی و حرفه ای بدانید را به شما خواهیم گفت.

سر فصل های این متن به 4 بخش زیر تقسیم خواهند شد:

 1. توضیحات کلی در مورد مدرک فنی حرفه ای
 2. معرفی انواع مدرک فنی و حرفه ای
 3. مزایای داشتن یک مدرک معتبر و رسمی از سازمان فنی و حرفه ای
 4. مراحل و شرایط اخذ مدرک فنی و حرفه ای

سازمان فنی حرفه ای چیست؟

سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور یک سازمان‌ وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی کشور ایران است که در سال ۱۳۵۹ از ادغام سه نهاد آموزشی و به منظور ارائه آموزش های عملی با هدف آماده سازی افراد برای ورود به بازار کار تشکیل شده ‌است.

این سازمان که از طرف سازمان بین المللی کار یا ILO به رسمیت شناخته شده است، دوره های متنوعی دارد، که توسط تعداد زیادی آموزشگاه و مجتمع آموزشی در سراسر کشور به علاقه مندان تدریس می شوند. در نهایت شرکت کنندگان این دوره ها، در صورت موفقیت در آزمون های رسمی می توانند مدرک فنی حرفه ای رشته مورد نظر خود را دریافت کنند.

انواع مدارک قابل دریافت از فنی و حرفه ای

به طور کلی می توان گفت مدارک مختلف فنی و حرفه ای به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 • مدراک رسمی
 • مدارک مورد تایید
 • مدارک گذر مهارتی

مدارک رسمی فنی و حرفه ای

برای دریافت این مدارک یعنی مدارک رسمی سازمان فنی و حرفه ای باید در آزمون های رسمی و هماهنگ سازمان فنی و حرفه ای کشور شرکت کنید. چنانچه بتوانید این آزمون ها را با موفقیت پشت سر بگذارید، مدرک مذکور به شما ارائه خواهد شد.

این مدارک پس از سال 1392 تنها به صورت الکترونیکی صادر شده و با داشتن کد مورد نظر می توانید در پرتال این سازمان به آن دسترسی داشته باشید. فراموش نکنید که این سامانه یک پارچه بوده و مدرک شما دارای ارزش جهانی و اعتبار بالاست.

مدارک مورد تایید فنی و حرفه ای

این مدارک متفاوت با مدارک رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور هستند. در واقع این مدارک از سوی موسسه های آموزش آزاد ارائه شده و طی توافقی با سازمان فنی و حرفه ای کشور، نام و لوگوی این سازمان نیز در کنار نام مرکز آموزشی بر روی گواهینامه صادره درج می شود.

نکته ای که لازم است در مورد این مدرک بدانید، آن است که این مدرک مانند مدرک فنی و حرفه ای رسمی از ارزش بین المللی برخوردار نبوده و قابلیت ترجمه برای مهاجرت کاری را ندارد.

مدارک گذر مهارتی یا ورکشاپ

مدارک گذر مهارتی یکی دیگر از مدارک غیر رسمی است که می توانید با شرکت در دوره های چند ساعته یا همان ورکشاپ ها دریافت کنید.

این مدارک نیز مانند مدارک مورد تایید تنها دارای ارزش داخلی بوده و از ارزش بین المللی برخوردار نیستند. این مدرک فنی و حرفه ای به شرکت کنندگان در کارگاه ها، سمینارها و کلاس های فشرده یک یا چند ساعته اعطا می شود.

مزایای داشتن یک مدرک معتبر و رسمی

همانطور که در بخش پیشین گفته شد، ارزشمندترین مدرک فنی و حرفه ای مدرک رسمی صادر شده از سوی خود این سازمان است. داشتن این مدرک می تواند برای شما مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد که مهمترین آن ها شامل موارد زیر هستند:

 • امکان اخذ وام خود اشتغالی
 • دریافت مجوز برای شروع و راه اندازی یک کسب و کار
 • امکان ترجمه برای ارائه به سفارت کشورهای مختلف عضو سازمان جهانی کار (ILO) جهت دریافت ویزای کاری (مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای)

مدرک فنی و حرفه ای

مراحل و شرایط اخذ مدرک از سازمان فنی و حرفه ای

اگر قصد اخذ این مدرک را دارید، باید مراحل از پیش تعیین شده ای را پشت سر بگذارید.

این مراحل و شرایط شامل موارد زیر هستند:

 1. یافتن یک موسسه معتبر دارای مجوز از سوی سازمان فنی و حرفه ای
 2. شرکت در کلاس های تئوری
 3. شرکت در کلاس های عملی
 4. یادگیری مباحث عملی به صورت کامل
 5. شرکت در آزمون تئوری و قبولی در آن
 6. شرکت در آزمون عملی و قبولی در آن
 7. انتظار برای صدور مدرک رسمی فنی و حرفه ای

چنانچه مراحل ذکر شده را به صورت تمام و کمال با موفقیت طی کنید، می توانید گواهینامه رسمی فنی و حرفه ای را دریافت کرده و به فراخور نیاز خود از آن استفاده نمایید. برای مثال می توانید با مراجعه به صفحه مراحل گرفتن مدرک آرایشگری مردانه توضیحات مرتبط با آن را مطالعه کنید.

انواع گواهینامه های فنی حرفه ای دارالفنون

ما در مجتمع فنی حرفه ای دارالفنون کلاس ها و دوره های مرتبط با برخی از دوره های رسمی این سازمان را برگذار کرده و شما را در راه دریافت مدرک رسمی این سازمان کمک خواهیم کرد.برخی از این دوره ها شامل موارد زیر هستند:

بخش اتومکانیک دارالفنون :

دپارتمان برق دارالفنون :

دپارتمان آرایشگری و گریم دارالفنون :

دپارتمان کامپیوتر دارالفنون :

برچسب ها:
لینک کوتاه :
فرهاد	غلامی
فرهاد غلامی

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
پست های مشابه